Už ste sa bicyklovali so zadržaným dychom?

03.07.2018

Michaela Konečná

Ja áno. Takmer každý víkend, keď je príjemné počasie na cyklo-výlet.

Bola by to veľmi príjemná cesta na bicykli, ktorá vedie popri Lieskovci a dostaneme sa ňou napríklad aj na hrádzu popri Dunaji. Chodievame tade, vyrážame z Podunajských Biskupíc a keď ideme okolo, mám čo robiť, aby som dokázala zadržať dych a zároveň prebicyklovať bez kyslíka úsek silného zápachu.

Naozaj by bolo ťažké, čo ťažké, nemožné...prehliadnuť šíriaci sa zápach obrovskej kopy odpadkov, čo miestami nekontrolovane poletujú vo vetre.

A čo je pre mňa nepochopiteľné a zarážajúce...že je to nelegálna, čierna skládka odpadu.

Ach áno, je treba urobiť zmeny, začať konať. Nevyhnutne. Veď sme v 21.storočí, na to, aby sa ulicami v hlavnom meste šíril smrad, ako z čias staroveku, kedy v mestách nefungovala kanalizácia, jedna zo samozrejmostí vyspelej civilizácie.

Hovorím si... ako je to možné, že ten kopec je tam toľké roky a bez riešenia, prijatia zodpovednosti voči ľuďom a životnému prostrediu celkovo.

Nuž čo, ...vravím si v duchu, šliapajúc do pedálov, s veľkou vďačnosťou, že už som na čerstvom vzduchu, dostatočne ďaleko od smradľavého kopca...keby som mohla, dám to odviezť, spáliť a je to vybavené. Veď spaľovňa je vzdušnou čiarou pár metrov. Filtre a najnovšie technológie by si s tým iste poradili a mali by sme pokoj a poriadok.

Ale viem, že to nie je vôbec jednoduchý proces. Že si to vyžaduje svoje právne kroky a odborné postupy.

O to silnejšie vnímam fakt, že v jednote je sila. Že ak chceme v Biskupiciach urobiť poriadok na viacerých úrovniach alebo vo viacerých projektoch, bude potreba aby nás bolo čo najviac. Tých, ktorým na našom prostredí záleží. Tých, ktorí budú odhodlaní niečo pre to urobiť. Dve kľúčové veci..ZAČAŤ a VYTRVAŤ.

Ak jedno zhromaždenie bude neúspešné, nelegálnosť zamietnutá, nevzdávať sa a pokračovať ďalšími a ďalšími krokmi....ako podľa príslovia..."sto krát umorilo vola"...to dúfam nie.

Ja verím, že sa nám podarí dovolať sa nápravy na základe zdravé rozumu, spravodlivosti a fungujúceho systému v príslušných úradov...či už okresných alebo mestských, bez zbavovania sa zodpovednosti, no naopak, vo vzájomnej spolupráci.

So Starostom na čele a pod jeho patronátom, spolu pod symbolickou záštitou Svätého Mikuláša, si želám aby nezostalo iba pri "science fiction" úvahe.

Potrebujeme do ďalších dní skúseného, vzdelaného, ľudského, láskavého a vytrvalého Starostu, s ktorým by sme tieto témy dokázali dotiahnuť do správnych riešení.

Tieto predpoklady a vlastnosti Ján Španko má. Dlhoročné manažérske skúsenosti, v kombinácii s osobnostnou zrelosťou, odhodlaním a schopnosťou motivovať ľudí tým správnym spôsobom, teda svojou prirodzenou autoritou a jasnou víziou, presvedčili aj mňa. Viem, že sa môžeme na neho s dôverou obrátiť pri riešení každodenných tém, ktoré naplnia aj výstižný slogan "Môžeme to urobiť lepšie!".

Pán Starosta, prajem Ti, aby si mal čo najmenej starostí 😊, ale veľa nás - ľudí, spriaznencov okolo seba, aby sme sa pohli vpred a aby sme zveľaďovali a rozvíjali našu mestskú časť. Zaslúžime si "Urobiť to lepšie" pre nás všetkých.